Bolivinė balanda – rimtas konkurentas įprastoms javų kultūroms

Home  >>  Patarimai  >>  Bolivinė balanda – rimtas konkurentas įprastoms javų kultūroms


Bolivinė balanda – rimtas konkurentas įprastoms javų kultūroms

   Patarimai ,,,   14 lapkričio, 2019  Komentavimas išjungtas įraše Bolivinė balanda – rimtas konkurentas įprastoms javų kultūroms

 

Anekdotas apie šunį, kuriam įgriso kasdien duodami grikiai, labai gyvenimiškas. Mums, nors ir žinant, jog košės – vienas sveikiausių patiekalų, pastarosios greitai pabosta, tad dažnas jas valgome „atbulais dantimis“. Visgi raciono monotoniškumas – ne pasiteisinimas, jog nepuoselėtume savo sveikatos „teisingais“ produktais. Kalbant apie košes, nebūtina kiekvieną dieną valgyti avižas ar grikius. Šiandien net ir eiliniame prekybos centre galima nusipirkti įvairių grūdinių kultūrų produktų, tereikia nebūti prisirišus prie kasdienio meniu. Vienas iš šiandien itin populiarių produktų, užkariaujantis dažną, nebūtinai užkietėjusių sveikuolių, virtuvę – bolivinė balanda, dar vadinama kynva. Kuo pastaroji naudinga mūsų skrandžiui ir, žinoma, sveikatai bei kaip šį produktą tinkamai vartoti kulinarijoje?

Dėl kokių savybių vertinama bolivinė balanda?

Nors bolivinė balanda nėra priskiriama javams, tačiau virtuvėje šią kultūra vadiname grūdine. Negana to, baltymų pastarojoje netgi daugiau nei kitose grūdinėse kultūrose! Neveltui inkai šią garbino kaip šventą „javų motiną“.

Panarstykime kinvos grūdelį detaliau. Čia rasime visą eilę naudingųjų medžiagų: 55 % angliavandenių, 12–18 % baltymų,5–6 % baltymų, 14 % skaidulų, 10 % vandens, 3 % mineralinių medžiagų. Skaičiai lieka skaičiais, tačiau mums užtenka žinoti faktą, jog dėl turtingos sudėties kynva, priešingai nei ryžiai ar kviečiai, vartojama net ir be ankštinių kultūrų, užtikrina pilnavertę mitybą.

Skaidulos, fosforas, manganas, varis, magnis, geležis, vitaminai E ir B2 ne tik pripildo skrandį naudingomis medžiagomis, bet ir prisideda prie sergančiųjų diabetu, ateroskleroze bei migrena sveikatos puoselėjimo. Negana to, šiame produkte yra labai nedaug glitimo – medžiagos, kuriai alergiją pajunta vis didesnis kiekis žmonių.

Kaip vartoti bolivinę balandą?

Prisipažinkite, jog yra nemažai produktų, kuriuo įsigyjate, tačiau taip ir pasmerkiate tūnoti giliai virtuvinėje spintelėje. Norint, jog toks pats likimas neištiktų ir bolivinės balandos, raginame iš anksto pasidomėti pastarosios panaudojimo kulinarijoje galimybėmis.

Prekybos centrų lentynose galima rasti kelių rūšių bolivinių balandų ar šių mišinių: juodųjų, tamsiai rudų, raudonų, baltų, gelsvų, rožinių. Geriausiais laikomi balti, kuo didesni kynvos grūdai.

Instrukciją, kaip paruošti bolivinę balandą, rasite ant pastarosios pakuotės, tačiau galite iš anksto „pasikaustyti“ teorinėmis žiniomis.

Jei grūdo apvalkalas nėra pašalintas gamintojo prieš supakuojant, nuplaukite šį prieš virimą, priešingu atveju košė įgaus karstelėjusį skonį

Prieš virimą kynvą galite pakepinti. Naudingosios grūdo savybės nedings, o skonis taps dar malonesnis.

Bolivinė balanda verdama kaip ir ryžiai, vieną grūdų puodelį verdant dviejuose puodeliuose vandens. Virimo trukmė nurodyta ant produkto pakuotės.

Bolivinės balandos grūdai gali būti naudojami įvairiems patiekalams ruošti, derinti su skirtingais produktais. Skanaukite šiuos kaip košę, pagardintą ingredientais, suteikiančiais sūresnį ar saldesnį skonį, gaminkite salotas, sriubas, daiginkite ar tiesiog vartokite kaip garnyrą prie kitų patiekalų.

Daugiau informacijos apie bolivinę balandą rasite čia: https://www.sveikatosgidas.lt/maistas/bolivine-balanda-kynva-rimtas-konkurentas-grudinems-kulturoms-virtuveje/

Komentarai negalimi.